Ashley0611 Ashley0611
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells packages of pencils.which package offers the best unit price

Respuesta :

staramarina
staramarina staramarina
  • 02-02-2017
The details of the packages are not posted, however I can tell you how to find the answer.

First determine how many pencils are in each pack.
Then divide the price of the pack by the number of pencils to find out which pack has the least cost per pencil. To put this in equation form:
[tex] \frac{Cost}{Pencils} [/tex]

Whichever pack has the least cost per pencil is the one that is the best priced. 

Answer Link

Otras preguntas

The fda approves the safety and effectiveness of supplements before they are marketed. answer 1. true 2. false
a child walks 35 meters in 7 seconds. calculate the child's speed.
Read the sentence. Walking down the street, a strap on my backpack broke. Which revision most effectively corrects the dangling modifier? A. A strap on my b
the following data values represent a population. what is the variance of the values? 17, 5, 11, 1, 11
Ming has 15 quarters, 30 dimes, and 48 nickels. He wants to group his money so that each group had the same number of each coin. What is the greatest number of
how can a country's stock exchange help people to save and invest in money
What are the functions of human organs of speech?
What factor is paired with 34 to give you 69?
What múltiples to 18 and adds to -10
(06.05) High school students from grades 9–10 and 11–12 were asked to choose the kind of band to have play at a school dance: rap, rock, or country. Their choi