kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

complete all questions. All mathematical qyestions must be shown clearly shown
Circle A is inscribed in triangle RST. True False
at the northgate fabric store, there are 5 scrap pieces of cloth. their lengths are 1/2 yrd, 3/10 tard, 5/6 yard, 1/3 yard, and 2/5 yard. how much total fabric
Toasty Tortilla Company has two different manufacturing plants. Company officials want to test whether each plant fills the bags with the same number of ounces.
An ATM machine offers the customer cash withdrawal in multiples of $10. The minimum withdrawal is $10 and the maximum is $100. List the dollar amounts of cash t
Which word from the passage provides a clue to the type of narration being used? a. lives b. most c. teacher d. I
Evaluate the function rule for the given rule. f(x)=5^x for x=2
Which of the images above demonstrate colleagues that are easy to get along with? a. i b. ii c. iii d. i, ii, and iii?
Could anyone answer this? Im having trouble thanks!
Lower Nubia began to challenge Egypt. True or False?