27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Find and equation of the line having the given slope and contains the given point.
What’s the central theme of the story of an hour
If the rate of interest is 2% today, then you should be indifferent about receiving $500 today or ______. A. $500 in one year B. $502 in one year C. $510 in one
NameClassDateBiology/Life Sciences Standards: GeneticsAmino acidsIRNAGrowing proteinIII - AnticodonUGUGUmRNACCA (ACA) CÁC CUU CCG GGA CCU CÁC CCC CUA AGUCodonFi
Polypeptide and monoamine hormones typicallya. bind with receptors in the cell nucleus. b. bind with receptors in the cell membrane. c. produce their effects wi
PLZZ HELP I need a hook/ attrition grabber for "why should 16 year old vote"
A man wandering in the desert walks 2.7 miles in the direction S 35°W. He then turns 90° and walks 3.5 miles in the direction N 55° W. At that time, how far is
Identify a period of art that influenced Moore's Piazza de'Italia . Discuss the cultural context of Moore's artwork Address at least two specific elements from
Nine less than a number equals four
Suppose that the country of Samiam produces only eggs and ham. In 2005 it produced 100 dozen eggs at $3 per dozen and 50 pounds of ham at $4 per pound. In 2004,