Samora222 Samora222
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

Alyssa buys cheese and apples at the store.
• She pays a total of $58.61.
She pays a total of $3.09 for the cheese.
She buys 8 bags of apples that each cost the same amount.
How much does each bag of apples cost?

Respuesta :

tiey14 tiey14
  • 03-05-2022
Each bag of apples cost 6.94 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Paid vacations and sick leave are
A:what are the solutions to the Quadratic equation x^2 +4=0? B:what is the factored form of the quadratic equation x^2+4?
What is the product?
Given: m || n What is the value of x? x = a0
how much must you deposit in an account that pays 6.25% interest compounded annually to have a balance of $700 after 2 years​
where are the first repost of new scientific discoveries published A.) Internet Sites B.) Magazines C.) encyclopedias D.) Scientific journals
How are Sandburg's "Grass" and Stevens's "The Anecdote of the Jar" similar? O A. They both warn against humanity's domination of nature. O B. They both compare
which of the following words means the opposite of com?
Can someone please help me ?
Suppose that you wish to construct a simple ac generator having an output of 12 V maximum when rotated at 60 Hz. A uniform magnetic field of 0.050 T is availabl