starlord3700
starlord3700 starlord3700
  • 02-05-2022
  • Mathematics
contestada

Please help the problem is below.

Please help the problem is below class=

Respuesta :

GhostBoy327
GhostBoy327 GhostBoy327
  • 02-05-2022

Answer:

1. $1,122
2. $485.25

3. $440

4. $2,047.25

Step-by-step explanation:

1. 22 feet * 17 feet = 374 square feet * $3 per square foot = $1,122
2. 17 feet * 10 feet * 4 walls = 680 square feet. 680 feet - (7ft*3ft for the door) - (2*2ft*3ft for the windows) = 647 square feet * $0.75 per square foot = $485.25
3. 374 square feet/ $88 per gallon = 4.25 gallons which rounds up to 5 gallons, and 5 gallons at a cost of $88 per gallon = $440
4. $1,122 + $485.25 + $440 = $2,047.25

Answer Link

Otras preguntas

you spent $25 at the store. you bought a book for $8.50 and pencils for $.25 each. how many pencils did you buy?
what is the principle of foreign policy of Nepal​
Hey, How are you what you doing
What is this phrase in English? "Mi madre es muy inteligente."
What is this phrase in English? "Mi madre es muy inteligente."
Which of the following best describes renewable energy? A. Natural mineral source of energy B. Sources that can be mined or drilled, and will last for a finite
Which represents the inverse of the function f(x) 4x? O h(x) = x + 4 O h(x) = x - 4 O h(x) Sx O h(x) = ~x
Hey, How are you what you doing
you spent $25 at the store. you bought a book for $8.50 and pencils for $.25 each. how many pencils did you buy?
If x +2 is a factor of p(x) =x²-kx +7, thrn find the value of k.Also,find the other factor of the polynomial ?​