celestelll celestelll
  • 01-05-2022
  • Mathematics
contestada

( what’s the better deal ) please help me with this, i’ve been trying for a long time

whats the better deal please help me with this ive been trying for a long time class=

Respuesta :

zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 01-05-2022

Answer:

Brand A is the better deal!

Step-by-step explanation:

Let's start by comparing.

We know brand B has the following cost: 5 ounces = $3.75

10 ounces $7.50 and 16 ounces = $12

Now check the graph.

6 ounces cost $3

12 ounces cost $6

20 ounces cost $10

I don't think we need to look any further but brand A is the better deal!

Ver imagen zrh2sfo
Answer Link

Otras preguntas

Which statement correctly defines wind? MARKING BRAINLIEST!
PLEASE HELP ME I NEED IT TO BRING MY GRADE UP
What was one of Portugal’s main goals in exploring the west coast of Africa?​
stay off if u dont know if u how to do it...... (show your work) To adopt a dog from an animal shelter, you must pay $90 for vaccinations, $75 to spay or neuter
A runner exerts a net force of 335 n to accelerate at a rate of 2.5 m/s what is the runners mass
Evaluate the expression when x = 32 and y = 2. x over 4y
help plsssssssssssssssss
The tRNA lines the amino acids up to form...1.a Congo line2.a protein 3.a compact molecule 4.an alloy​
In the book Ghost how dos Castle overcome his fear ?
Can somebody please help me?