777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

how many zeros are in 30,000
how many inches alltogether is 5'7''?
trip walks a total of 12 miles to and from school each week. lindsey rides her bike a total of 56 miles to and from school each week. use the greatest common fa
the _____ of a poem contain context clues that let the reader know what the poem is about. a. supporting details b. purposes c. themes d. main ideas
multiply. (2.5×10−8)(9×10−10) express your answer in scientific notation. all of the ones with - is to the power of a. 2.25×10−17 b. 2.25×10−16 c. 2.25×10−19 d.
the agricultural revolution led to the need for organized?
Ethan burns 659 calories when he runs for 1 hour. Suppose he runs for 5 houtse in one week. How many calories does Ethan burn in 5 hours?
In the number 75643 what is the product of all its digits
I need help understanding ratios and how they can be equivalent to each other
AHA First Aid/CPR You are treating a stranger and feel threatened by his/her actions. What do you do?