westfallfamily9906 westfallfamily9906
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

If 12Kg of chicken feed cost 20 how much would 5kg cost?
and what is the unit rate? ( price per 1 kg)

Respuesta :

kyael06
kyael06 kyael06
  • 08-04-2022

Step-by-step explanation:

if you 12kg cost 20 what about 5kg that will be 5kg×20÷12kg= 8.33 when you round of to the nearest hundredth this is the price of 5kg

sorry but i dont think i know how to answer the other question i have done what i only know thankyou

Answer Link

Otras preguntas

Roger is a member of Future Business Leaders of America at his school and is competing in the Public Speaking competition. What public speaking tip should Roger
Calculate the mean, median and mode of the following data. 14, 15, 16, 16, 9, 3, 16, 20, 29, 12 mean = 14.75, median = mean = 15, mode = 16 mean = 15, median =
Which best describes the purpose of the International Space Station? A. to conduct research B. to end wars C. to shield Earth from asteroids D. to connect the w
Please help with answers A and B :)
Q1:A large tank is filled with water. The pressure on the base of the fish tank is 4000N/m². The base of the tank is a rectangle measuring 2.0m by 4.5m. Calcula
Ana is planning to build an electrical circuit. are connected to a light bulb, then the light bulb will burn longer than if two batteries are connected because
what is an example of an open system​
If an embryo made testosterone normal but did not have testosterone receptors in any of its cells, would the embryo develop female reproductive structures, male
Help me on this math quizzz pls
Identity and describe one goal of the settlement house movement