efanjtaylor efanjtaylor
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Matteo is following this recipe to make a cake.
He wants to make four of these cakes.
How much of each ingredient does he need?

Respuesta :

955948
955948 955948
  • 04-04-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

First you would multiply 4x12 l

next you will get 36l

Finally you would divide it by some # to get your answer .

Answer Link

Otras preguntas

Why does jig want her companion to "please please please please please please please stop talking"? that is, why does she want him to stop taking and why does s
The term observable universe refers to ________. that portion of the universe that we have so far photographed through telescopes the portion of the universe th
someone please help me !!!!!!!!!!!!!! serious answers only!!!!!!!
someone please help serious answers only or i will report you
Which word would be the BEST addition to the set of words below? greedy, deceive, revenge, rude A) flannel B) generous C) selfish D) wholesome
the density of a fish tank is 0.2 fish over feet cubed. There are 8 fish in the tank. What is the volume of the tank? a. 4ft cubed b. 16ft cubed c. 32 ft cubed
What technology would be best in diagnosing a broken bone?
The climate of a region or location is affected by?
The cost for 3.25 pounds of coffee beans is $19.14. What is the cost of 1 pound of coffee beans
Which of the following is the best description of 19th American gothic novels