agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!!!! DUE TODAY!!! Milli plans to rent a room for her birthday party for $40. The catering charge is $12 per person but there is no charge for Milli
At a local company, the ages of all new employees hired during the last 10 years are normally distributed. The mean age is 34 years old, with a standard deviati
y={x+3   if  x<02x      if  x≥0
Given the equation of a circle, determine the center and the radius.〖(x+5)〗2+〖(y-1)〗2=9. The equation of a circle is (x-h)2 +(y-k)2 = r2
9 is what percent of 50
Rewrite the sentences by making the following changes:Use the direct object pronouns to replace the underlined expressions.Use the near future tense.1. On aime
What will occur when the trough of wave A overlaps the trough of wave B?
What determines the inherited traits of an organism A) The proteins produced by a cell B) The number of chromosomes in a cell C) The size of the chromosomes D)
how to solve this equation by getting a value and b value
The product of two consecutive integers is 420. An equation is written in standard form to solve for the smaller integer by factoring