rebeckapuentes
rebeckapuentes rebeckapuentes
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A plain pizza cost $8.35. Additional toppings cost $0.95 each. Which equation can be used to represent the cost of a pizza, y, with x toppings?

Respuesta :

ahar3311 ahar3311
  • 03-03-2022

Answer: y=0.95x+8.35

Step-by-step explanation: Hi there.

We can use the equation y=mx+b, where

y=the result (in this case the cost of the pizza)

m=the slope (how much each topping costs)

x=input value (how many kinds of toppings the pizza has)

b=initial value (how much the plain pizza costs)

The toppings cost $0.95, and the value of the plain pizza is $8.35

So the equation is: y=0.95x+8.35.

Have a nice day! :)

Answer Link

Otras preguntas

8. A pattern of being late for work or for appointments is usuallyA. a habit learned early, which is nearly impossible to break.B. directly related to one's per
Explain the connection, or relationship between a protagonist and an antagonist.
How do you know when to use L'hospital's rule?
1/3(9x+27)-4=1/2(2x+54)
Explain how you would use a number line to find 6+(-8)
Why did female factory workers like Charlotte Woodward support the women’s rights movement?
kilo-  -  1,000deka-  -  10How much larger is a kilo- than a deka-?
Is 0.127 a rational number
What is the molecular formula of a compound made of 25.9% N and 74.1% O? a. NO  b. NO₂ c. N₂O  d. N₂O₅ e. N₂O4₄ It would be great if you could add a few words
How did the formation of alliances affect the outbreak of war?