ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

algebraic expression for x subtracted from 15
15 Points Please Help Me I Suck At Algebra
The Right Decision Lindsay Rock As the immense passenger ship embarked on the transatlantic journey, Timothy Birchall waved goodbye to his mother and sister. Fr
am i correct? or is is C
The product of a number and 2 is 20 less than the product of the number and -3. What is the number?
Nancy and Luke are drawing plans for rectangular flower gardens. In Nancy plan the garden is 18 feet by 12 feet.In Luke plan the garden is 15 feet by 15 feet.Wh
Drag and drop the reasons trade increased during the Middle Ages. A. Food became plentiful. B. Craftspeople made more affordable items. C. Crops were traded am
a bag contains 'p' white balls 'Q' red balls and 'R' Blue Balls A ball is drawn at the random find the probability of getting blue ball​
Explain this statement in your own words. “Photosynthesis is an essential process for all life on Earth because it is the set of reactions that makes glucose.”
Please answer this for me