goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

A bag contains white marbles and yellow marbles, 54 in total. The number of white marbles is 6 less than 3 times the number of yellow marbles. How many white ma
In his article, John Schwartz presents the reasoning that wastewater recycling has a public perception challenge to overcome. Which piece of evidence sufficient
Please help? With #28
A bag contains yellow marbles and red marbles, 65 in total. The number of yellow marbles is 5 more than 4 times the number of red marbles. How many yellow marbl
Which function is increasing?
write a short story that describes haw matter changes from one physical state to another
A boy 1m tall looks at the swimming pool, which appears to be 75 cm deep, according to the people around him. He finds himself almost completely submerged in wa
How much time does 18 goes into 626
write a short story that describes haw matter changes from one physical state to another
PLEASE HELP ME!!!!!! A pom-pom manufacturer makes each of its pom-poms with 35% white strands (w), 25% blue strands (b), and 40% red strands (r). If each pom-po