skylarlewis354
skylarlewis354 skylarlewis354
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

sam and jennna decide to purchase a tv on black friday. the sale price is $499. if jenna pays $123 more than sam, how much did sam pay?

Respuesta :

barryj2023 barryj2023
  • 02-03-2022

Answer:

Sam would pay $188 and jenna would pay $311.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the highest level of discipline faced by a student found guilty of violating the Academic Honesty Policy.
Drew painted his uncle's barn on Saturday. It took him 4 hours to paint the whole barn, and his uncle paid him 60 dollars for his work. What was Drew's pay rate
What is the difference between Provolone cheese and American Cheese? I need to know for my science project ASAP!!!!!!!
The suns pole reveal are tied to its_
A grocery store sells a bag of 5 potatoes for $2. What is the unit cost if each potato in the bag
what was thomas paine's role in American revolution
Answer, please. Thanks in advance
classical musicians and the terror of the audition and the audition support the conclusion that auditions require a musician's best effort. use key details from
Ryan has his own business selling watches, and he wants to monitor his profit per watch sold. The expression [tex]\frac{200x-300}{x}[/tex] models the average pr
You are the network administrator for a school system. Your boss informs you that she is thinking of implementing a BYOD program. She asks you if there are any