nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What can you conclude from document B? A. That the Iroquois valued consensus B. That the Iroquois created a dictatorship C. That the Iroquois rejected hierarch
I need to know the perimeter because i can't figure out some of the side lengths.
A pack of strawberries cost $1.50 while they are in season and $2.25 when they aren't in season. What is the percentage increase
Who ruled the large estates in Feudal Europe. A)Samurai B)Daimyö C)Shoen D)Bushi
Do equation per tile plz that's all and thank you
Which type of language is used in the sentence below? The artist uses bright colors and broad brush strokes to evoke a sense of jubilance and joy.
How to start solving it
Which of the following is needed for cellular respiration to occur? a.sodium b.oxygen c.water d.nitrogen
On a farm 4 1/2 out of every 15 acres of the land are used to grow crops. Wheat is grown on 5/8 of the land used to grow crops. What percentage of the total are
What are the letter notes to this Music for your recorder?