Allizon
Allizon Allizon
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Melanie brought a soft drink for four dollars and six candy bars. she spent a total of twenty-eight dollars. how much did each candy bar cost?
please show work and answer.

Respuesta :

phatbussy1
phatbussy1 phatbussy1
  • 01-03-2022
Each candy bar cost $4 bcs 24:6=4
Answer Link

Otras preguntas

What is the product of 4/5x2 3/4 written in simplest form
Not sure if this is right? Can I get some help please?
Which is an example of an exit her mic process?
What is the name (based on the Assyrian word for “raised up” or “high”) of a structure that was meant to connect the people and the gods?
!!!Please Help!!!Which statement describes a drawback of public opinion polls?A)They can force members of the public to reveal sensitive private information and
Why were most of the metals used in antiquity class (b) ( soft , in hsab terminology) metals?
Amir can run 15 kilometers in one hour. How many kilometers can Amir run per minute? There are 60 minutes in 1 hour.
How do nk cells not attack denucleated cells?
Marta Perez sells coffee beans to local coffee shops. She earns a 10% straight commission on all sales. In November, her sales totaled $38,500. What was her com
A dog travels 250 meters east in 8 seconds. what is the velocity of the dog