ilannamungcal ilannamungcal
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A coach pays $75.84 for 6 soccer balls. What is the cost of each ball?

Respuesta :

leilaisawesome
leilaisawesome leilaisawesome
  • 04-02-2022

Answer: $12.64 per ball.

Step-by-step explanation:

To find the cost of each soccer ball, you can divide the total cost ($75.84) by 6 to get:

75.84 ÷ 6 = 12.64

Therefore, it costs $12.64 for each soccer ball.

I hope this helps!

Answer Link
annarosedonnellyy annarosedonnellyy
  • 04-02-2022
75.84 divided by 6
Answer=$12.64
Answer Link

Otras preguntas

1. DNA and other evidence suggest that the earliest Americans came from where?
Help, Best answer gets brainiest
Place the events related to Caesar's rise to power in chronological order.​
which of these structures are found in both plant cells and animal cells?
Explain why cigarette smoke is toxic.
9) One line of text on a page uses about 3/16 of an inch. There are 1-inch 10 margins at the top and bottom of a page. Write and solve an inequality to find the
A restaurant supplier receives a discount on each oven purchased. The original price of each oven is x dollars. The restaurant supplier purchases 15 ovens for a
Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
"Ajit is so excited to see you," he heard his mother shout into the phone. She always spoke louder on long-distance calls, as if raising her voice would help it
HEY CAN ANYONE PLS ANSWER DIS!!!!!!!!!!