joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Macbeth contains which supernatural elements? a.wizards and dragons b.ghosts and curses c.blood and death d.angels and demons
What gets more rain fall and precipitaion a temperate rain forest or a tropical rainforest?
True or false. a stereotype is an exaggerated belief about an entire group of people.
What was the main issue that northern and southern states disagreed on? a. slavery b. states' rights c. distribution of public lands d. tariffs
How do you round 0.3875 to the nearest tenth?
sweet t saved 20% of the total cost of the green eyed fleas new album let there be fleas on earth if the regular price is $30 how much did sweet t save?
Why did the Protestant Reformation break the sovereighnity of the church?
Isotopes of elements have different: A.) atomic masses B.) atomic numbers C.) electron shells D.) numbers of protons
10 facts about the atomic bomb that ended world war 2
(-x^2-x+3)+(-x-1) simplify