jellysheeeeshXD jellysheeeeshXD
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If jasmine spent $280 on 20 pairs of earrings,what was the cost of 1 pair?

Plz give a step-by-step explanation plz I have been stuck on this for so long

Respuesta :

00079464
00079464 00079464
  • 02-02-2022

Answer:

14

Step-by-step explanation:

280 divided by 20 is 14 when you divide by those 2 numbers you get how much they would cost. also 14x20 is 280

Answer Link

Otras preguntas

Change the subject of the formulae to b::: 8a + 3b = 12. And 3b^2=27
A body that offers little resistance to the movement of free electrons from one point to another is a/an A. conductor. B. insulator. C. capacitor. D. coulom
To make this equation true we need parentheses 15 + 3 ÷ 3 = 6 A) nowhere B) around 3 ÷ 3 C) around 15 + 3 D) ar
What is the difference 18-9
There are approximately 7.5x10^18 grains of sand on earth.There are approximately 7x10 ^27 atoms in an average human body.Are there more grains of sand on earth
Ronald states that the number 1/11 is not rational because, when converted into a decimal, it does not terminate. Nathaniel says it is rational because it is a
Is magnesium a element compound or mixture
What does to squeeze a gas into a smaller space mean?
What is another name for 23 ten thousands?
A ballerina wants to improve her leg extension. What type of activity would be the most appropriate to focus on during training to accomplish this goal?