madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

How to find the fourth term of a binomial expansion?
In 2012, ______ negotiators sat down with government officials in oslo.
what is the benefit of having discs that are tougher on the outside and jelly like on the inside?
On whose behalf does Wiesel accept the Nobel Prize?
Tessa shot 36 free throws. She made 27 of them. what fraction of her free throws did tessa make? We know the answer is 3/4, need help with the equation?
What is the main function of the Golgi complex (apparatus)
Jeffrey has had a busy day. Today he went to a financial manager to begin planning for his son’s future. He opened a college savings account. This is an example
1. Why does the store not want any seasonal merchandise left over at the end of a season?
An astronaut drops a hammer from 2.0 meters above the surface of the moon. if the acceleration due to gravity on the moon is 1.62 meters per second 2, how long
Marissa is revising a report and decides to use bullet points in one section. why might she choose to use bullet points?