whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 25 diapers costs $3.99. A box of 89 diapers $18.99. Which is the
better but? How much does each diaper cost?

Respuesta :

Fadinglight
Fadinglight Fadinglight
  • 02-02-2022
The 25 box is a better deal:

The 25 box is about $0.16 per diaper and the 89 is about $0.21/d.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

is suppressing a cry of pain showing exuberance or stoicism
In "Remembering Rosa Parks," why does Granholm use a slow and steady pace to deliver her speech
Why does the author use the word chimerical here
I have one more math question
find the equivalent expression using the same bases (18*40)⁹
Organisms that use energy from the sun to make their own food are called ? A) Carnivors B) Consumers C) Ominvores D) Producers
Car travels 35 1/2 miles on 1 1/4 gallons of gas. What is the unit rate for miles per gallon ?
French 1 B Help! 1. You might go to Montmartre to see artists working on paintings. True or False 2. Internet sites that are hosted in France will not end in .
which measure of central tendency equals the sum of the data values in a set divided by the number of data values?a.meanb.modec.median
What is Greg's average score for the five rounds