whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One baseball costs $2.99. A bin of 12 baseballs cost $34.99. Is it cheaper
per baseball to buy 1 or 12?

Respuesta :

sammantha27 sammantha27
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 . If you bought 1 baseball 12 times it would be $35.88
Answer Link
ayomidekempharris
ayomidekempharris ayomidekempharris
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 baseballs because if you buy 1 you would have to double up, if you bought it 12x it would b 35$ and some change.
Answer Link

Otras preguntas

Frank kicks a soccer ball off the ground and in the air, with an initial velocity of 30 feet per second. Using the formula H(t) = −16t2 + vt + s, what is the ma
Which level of courts are constitutionally bifurcated in texas?​]?
bright field microscopes are used for most microscopic work true or false
A large bureaucratic organization is about to undertake a massive change in the way they do business. these changes will include redesigning processes
A food product claiming to be sugar-free contains
What is the name of this molecule?
Concerning yourself with what you can do to positively impact your immediate and global surroundings is what type of wellness? Chemical Environmental Social
How did the early colonists survive in their new land during the initial years? 1. They migrated to the Caribbean when conditions became too harsh to grow food.
If you're aerobically fit, you can
The _______ helps maintain homeostasis in the cell by controlling what comes in and out of the cell.