iDetectYT982 iDetectYT982
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 01-02-2022

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Answer Link

Otras preguntas

true or false? Publishing to the Internet involves uploading your files to a remote hosting computer.
A 65.1-kg basketball player jumps vertically and leaves the floor with a velocity of 1.82 m/s upward. (a) What impulse does the player experience? (b) What for
How can natural selection affect a predator-prey relationship in an ecosystem? Choose all answers that are correct. A Nature selects for traits that allow fo
Rewrite 2x^4-9x^5+4x^2/x^3-5 in the form of q(x)+r(x)/b(x). What is q(X) ?
pick the word that correctly completes the sentence. they will be _____ to chicago next week. drives drove driving drive
Which equivalence factor should you use to convert from 4.28 x 1019 molecules of oxygen (O2) to moles of O2?
What is the equation to finding watts?
Calcium has 20 electrons. how many electrons are in the outer shell? a. 0 b. 2 c. 6 d. 8
Suppose Galileo dropped a lead ball (100 kilograms) and a glass ball (1 kilogram) from the Leaning Tower of Pisa. Which one hit the ground first? (Assume that t
I'm not good in math at all can anybody please help me with this please I'm really struggling stress out