eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

The gravitational force of attraction between Earth and the Sun is 3.52 x 1022 newtons. Calculate the mass of the Sun. [Show all work, including the equation an
what is the slope-intercept form of the equation of the line that passes through the points (9,5) and (4,1) y= 4/5x+2/5 y=4/5x-11/5 y=4/5x+41/5 y=4/5x-4/5
In order to forecast the weather meteorologists gather weather data for five important weather elements
All organisms are made up of cells. Organisms can have A. 200-300 cells each. B. either many cells or no cells. C. only one cell each. D. one cell or ma
5( q + 27 ) - -30=95
Which of the following was one of Adams' initiatives while president? A) destroying the Bank of the United States B) protecting the land of Native America
*Can someone help me. Don't know how to solve * A group of scientists studying vegetation in a mountain range observe that a certain flowering plant grows talle
Please help me I beg you substituteion with negative number & order of operations unite 2
Recognition requires one to memorize information for a second time True False
The Vega family has a cell phone plan that costs $75 per month including taxes and fees.The plan lets the 5 members of the Vega family share 1,000 of talk time