lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

what aspects of Confucianism and Daoism do you think contributed to their long lasting influence?
Put in order from least to greatest 1.1..., 1 1/10, 1.01
what is the volume in liters 3.32 kg of ethylene glycol
Which of the following is NOT an autosomal recessive disease? achondroplastic dwarfism polydactyly Huntington's disease all of the above
The chance of losing time, money, reputation, etc. is known as __________.
-why is ponyboy considered as an "outsider" in some way? -why might ponyboy feel alone, neglected, or mistunderstood? -how does ponyboys friends contribute to p
What is the range of f(x) = – 4?
Traditional college-age people (18-25) feel less effect from alcohol than older adults who drink the same amount answer
Which english atlantic seaboard colony was founded for reasons related to middle ground anxieties? south carolina georgia north carolina delaware?
What are the basic aspects of the self-actualization model for personal growth?