dmurallesny dmurallesny
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Carl buys 1.5 pounds of grapes. The
grapes cost $2.39 per pound. To the
nearest cent, how much does Carl
for the grapes?
pay

Respuesta :

AutumnAsks AutumnAsks
  • 04-01-2022

Answer:

$3.51

Step-by-step explanation:

1 pound is $2.39 so divide by 2 and round up to the nearest whole number which is $1.12. Add $1.12(The cost of 0.5 pounds) to $2.39(The cost of 1 pound) to get $3.51 as your total.

Answer Link

Otras preguntas

A water pitcher weighs 1.72 kg when empty and 2.01 kg when filled with water. How much does the water weigh?
What made an allied invasion of Europe impossible in 1942?
If tan 0= -(3)/(8), which expression is equivalent to cot 0 ?
which of the following is an example of a run-on sectence?
Civil liberties are related to which fundamental kind of rights?A.substantive rightsB.natural rightsC.civil rightsD.procedural rightsB. Natural Rights
How many food calories can a human burn up in an hour by exercising at this rate? (remember that only 20.0 % of the food energy used goes into mechanical energy
Martin uses 5/8 of a gallon of paint to cover 4/5 of a wall. What is the unit rate at which Martin paints in walls per gallon? a.1/2 wall per gallonB)32/25 wall
Rich makes $12.50 an hour. If Rich works 56 hours in one week, how much would he earn for the week?
what are two reasons you change the tone of a story for?
warming climate 12,000 to 10,000 years ago impact the paleo indians living in the americans at the time