25lauralyricks 25lauralyricks
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Jocelyn has apples and apricots in a ratio of 250:15. How many apples does she have if she has 3 apricots?
HELP ASAPP

Jocelyn has apples and apricots in a ratio of 25015 How many apples does she have if she has 3 apricots HELP ASAPP class=

Respuesta :

winstonsu61
winstonsu61 winstonsu61
  • 01-12-2021

Answer:50

Step-by-step explanation:

15 : 5 = 3

250  : 5 = 3

Answer Link

Otras preguntas

which has the best unit rate? 16 oz for $4.25 or 20 oz for $ 4.55 I chose 16 oz but I need to make sure it's right
If a train travels 80 m/s in two hours and 20 minutes, how far has it traveled? ANSWER IN KILOMETERS
Complete the three ordered-pair solutions of the equation y + 9 = 0
If two people play tic tac toe choosing their moves randomly, what are the odds that they will tie
Keisha bought 3 cds that were each the same price . including sales tax she paid a total of 38.70 . of that total 2.10 was tax what was the price of each cd bef
Help me! what is the slope of line h of the equation is y=3
Seeking positions of power and responsibility, chandra has rapidly moved up the ranks within her organization. colleagues describe her as someone with a tremend
(See picture) Which expression gives the same result as (Picture included)
Which nation was a very important ally of America in the Revolutionary War
Help! A:The base is 4 units and the height is 9 units B:The base is 5 units and the height is 7 units C:The base is 5 units and the height is 9 units D:The