brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

If a cart of 2 kg mass has a force of 8 newtons exerted on it, what is its acceleration?
In "The (Untrue) Story of John smith and Pocahontas," how is the authors point of view different from the point of view of someone who believes the legend of Po
what is the constant proportionality for y=4x
Help I need this quick
German war criminals were tried at Nuremberg, France. a. True b. False
people may have chosen to become sedentary because _____.
If a square has an area of 81 square how long is each side ?
Which expressions show the expanded form for 350.04? Choose all answers that are correct. a 3 × 100 + 5 × 10 + 0 × 1 + 0 × 1/10 + 4 × 1/100 b 3 × 100 + 5 × 10 +
Where was the birth of the Renaissance located ?
In Philip s French class, the students are learning how to pronounce closed vowels and open vowels. The students are most likely studying French __________.