We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

5+2 I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
Instructions: Your friend Jo just texted you saying she’s planning to meet some guy she met online. You know this is a really dangerous idea. Write a convincing
Amara and Nikhil walk home from school together every day. Amara's walk is 5/8 of a mile. Nikhil's walk is 1 1/2 miles. How many times as far as Amara did Nikhi
Assume the AC generator produce the signal voltage as two sine waves where v = C sin (50 +90)t use compound angle identities to combine individual sine waves in
What is the formula of Sodium Sulfide? A) Na3S₂ B) NaS₂ C) Na₂S D) Nas
Which graph represents the linear equation below y+1=2/3(x-6)
HELP ME PLEASE WITH THIS MATH PROBLEM
A watermelon weighs 4.2 kg and a pumpkin weighs 2 kg 250g Express the total weight of the items in kilograms. (30 points​
can someone help me please with the ixl problem ??? If x < 0 and y < 0, where is the point (x, y) located?
What is the formula of Sodium Sulfide? A) Na3S₂ B) NaS₂ C) Na₂S D) Nas