forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

Write a paragraph that describes the path that the one drop of water takes as it moves through the water cycle. In your paragraph , include at least two chang
IS DUE TONIGHT PLS HELP, Every year, billions of dollars in federal funding go to hospitals, fire departments, schools, roads, and other resources based on cens
What is m Enter your answer in the box.
Al momento de sumergir en agua helada una barra caliente se hierro, la diferencia de temperatura entre la barra y el agua es 100 celsius. Esto hace que la barra
How are the x-intercepts if a parabola and the solutions to its quadratic equation related
why does the tundra have the least biodiversity
8.73e16 in standard form
Marie has hours to write a 45 page chapter for her book if Marie writes at a constant speed of 4 pages per hour will Marie complete the chapter on time
8.73e16 in standard form
where does the first stage of cellular respriation occur