trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

Julie works 7.65$ per hour. How many hours doe sit take to get Julie 24.48?
Which became a popular new form of entertainment in America during the 1920s? A. quilting bees B. dance halls C. radio D. television
as the wavelength of A wave in a uniform medium increases, its speed will what?
A class of 25 students had a vote. 24% voted on selection 'a'. 1/5 of the class voted on selection 'b'. And 0.56 voted on selection 'c'. How many of the student
Which of the following is not a factor that has contributed to agricultural success in the US? A. expansive infrastructure and mechanized equipment B. access to
consuelo's living room is the shape of a rectangle and has an area of 360 square feet. the widith of the living room is 5/8 it's length. what is the length of t
Louisa is trying to read her grocery receipt, but it is blurry. The sales tax rate was 6.25%. She pays tax only on the items labeled with a T. How much sales ta
(2 + 3) + 42 x (5 − 3)
The Sunday before Easter is called ____ Sunday
An awning covers a window that is 4 feet high. When the awning is open ,it extends 2 feet from the base of the window .find the slope of the awning .