victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

Which substance is a binary acid? hydrochloric acid phosphoric acid nitrous acid sulfuric acid
Ocean pollution has increased as people are disposing more and more waste. Explain.
Based on the information in this excerpt from the passage, what is the meaning of genetic? How much of who we are is determined by our genes? How similar are th
Solve this with the Factoring Formula: 2x² - 4x - 2 = 0 Show Your Work!!!
If x=a sinø and y=b cos ø, show that b²x² + a²y² =a²b²​
What is the value of p? 10p+5=18p–62
5. Judy isn't sure whether a credit card using the average daily balance method, a credit card using the previous balance method, or a credit card using the adj
Please help me!! 1. What aspects of culture would be hard to maintain under the forced labor practices of the European colonies? 2. Is it important to distingui
At a certain altitude a barometer using water (density 0.99g0cm³) as the barometric liquid gave a pressure that was recorded as 85cm H2O. if be a we density 0.8
I used the ____ to measure the angles. a. vegetal b. tessellation c. compass d. polygon