aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

How many ml of a 14.0 m nh3 stock solution are needed to prepare 200 ml of a 4.20 m dilute nh3 solution? hints how many ml of a 14.0 m stock solution are needed
Using your calculator, find the amount of money accumulated if you invested $65,000 at 7.3% interest for 10 years compounded quarterly.
What is the slope of m=2 with a given point of (0,-1)
the sum of the squares of two consecutive odd positive integers is 130. find the integers
Write out the balanced equation for the reaction that occurs when Li and H2O react together. You do not need to make your subscripts smaller; just write them ou
Is gasoline an element compound or mixture?
List 5 responsibilities related to communication that you have to a patient.
Which of the following provides the strongest justification for the decision to separate the Archaea and Bacteria into two different domains? A. Archaea have ve
1. Change each fraction to a percent. a. 6/100 b. 3/8 c. 357/100 d. 100/100
What former governor was president george h. w. bush's chief of staff? john connally richard riley bruce babbitt john sununu?