kkgmike4life kkgmike4life
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

The pharmacy purchases a drug for $200.00 per pound. How much is this
per ounce? How much is purchased for $25.00?

Respuesta :

dianaisthebest21 dianaisthebest21
  • 02-11-2021

Answer:

$12.50

Step-by-step explanation:

16oz = 1pound

200÷16=12.5

12.5 × 16= 200

Answer Link

Otras preguntas

What happens to heat energy when it is not increasing the temperature of the substance in the beaker? use your heating curve to explain your answer
What is a mood shift and how can it be avoided?
Magine you are a farmer. does knowing the number of wet or dry days tell the whole story? would the pattern be important? if so, what pattern would you like to
If the temperature of a gas is increased from 20°C to 35°C, what is the new pressure if the original pressure was 1.2 atm? Assume that volume is constant. A. 0.
When you subdivide a data element, you can easily rebuild it when necessary by ________________ the individual components
QUESTION IS DOW BELOW 5 POINTS EACH PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST FOR ACCURATE ANWSER
"For Christians, evangelism is the most important duty." 12 marks "pilgrimages are a waste of money." 12 marks
Describe life during both of these periods. was life identical for slaves before and after america won its independence?
An investment will pay you $16,000 in 6 years. the appropriate discount rate is 10 percent compounded daily. What is the present value?
4 pounds of oranges cost $12. what is the unit price per pound ? $ 1 per 3 pounds $ 3 per 1 pound $6 per 2 pounds $12 per 4 pounds