marathebest marathebest
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

8) Damiya has $20 for lunch. She bought
lunch 3 times last week and twice this
week. She now only has $7.50 left. How
much did each lunch cost? Write an
equation and show your work to solve.

Respuesta :

assash05 assash05
  • 02-11-2021
$2.50 each lunch.
$20-$7.50=$12.50
In total she bought lunch 5 times,
So, $12.50/5 = 2.5
Answer Link

Otras preguntas

Why are nutrients from fertilizer harmful to aquatic ecosystems? They cause an increase in fish populations. The increase in algae population reduces oxygen in
pete got 7 items wrong out of 50 on a test. what fraction of the total number of problems did Pete get wrong?
the bakers at healthy bakery can make 210 bagel in 10 hours. how many bagels can they bake in 20 hours?what was that rate per hour
Order from greatest to least 2.007; 2.714; 2.09; 2.97
one main advantage of CD-ROMs is that
which ocean contains many icebergs
what is 7.87 rounded to the nearest tenth
a man exerts 3000.00N of force to push a car 35.00 meters in 90.00 seconds.... 1. what is the work done 2.what is the power generated
hairlike parts that spin to push a bacterium through water or other liquids are called _________________.
explain how a number and its reciprocal are related