mattqualls3629 mattqualls3629
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Three pounds of bananas cost $7. Complete letter A on the table showing the pounds of bananas at this rate.

Respuesta :

s8932822
s8932822 s8932822
  • 02-11-2021

Answer: $2.3

Step-by-step: divide $7 by the 3 pounds of bananas

Answer Link

Otras preguntas

an electronics store had 182 video games. if they put them on shelves with 24 on each shelf, about how many shelves would they need?
Guy finds how far his house is from several locations and make the table shown. How much farther away from Guy's house is the library 9 tenths and the cafe 4
What is √16? A) 2 B) 4 C) 8 D) 256
What is the solution to the equation -2(1+5a)=-6(a+3) ?
An example of a credible site would be a. A cousin’s personal web page c. Your school’s site b. A site you saw on a commercial d. A site advertised in a magazin
Identify the dependent clause in this sentence. I could go to the concert if only I had fifty dollars. Select one of the options below as your answer: a. I cou
what is this: changing state from liquid to gas; gas bubbles form in the liquid
Sale amount 1250.00 and 6.5% sales tax
andrew and his father are scuba at -38 feet and tackle box canyon is -83 feet. write an inequality to compare the depths
What is the value of n such that the expression x2 + 11x + n is a perfect square trinomial