Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

Coral bleaching, which causes high coral mortality, has been occurring widely in coral reefs. coral bleaching actually refers to the death of symbiotic dinoflag
Product reviews help to alleviate problems associated with
What did european countries gain from the french revolution?
Is the expression 2f + 4f + 2 – 3 equivalent to 6f – 1? 6f – 1 evaluated at f = 9 is 53. 2f + 4f + 2 – 3 evaluated at f = 9 is also 53. 6f – 1 evaluated at f =
In at least three sentences share a solution to the problem. 1. My friends and I try to stay in shape and be healthy because we like to race our bikes. I ask
Help please tysm(Explain)
How did western pressures stimulate change in china during the nineteenth century?
find the square root of 3correct to 2 places of decimals
What happens when year on year percent change goes below 0%?
what number divided by 8 equals 2