MakyiSpencer14 MakyiSpencer14
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy

Respuesta :

molly37 molly37
  • 01-01-2017
the awnser to that question is 64
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-01-2017
The answer is the 64 oz bottle of apple juiceis the better buy. You just need to divide and find the number that is less or cheaper
Answer Link

Otras preguntas

What is the numerator or denominator of 4/5
Trying to translate word problems. Five times the sum of 3 and twice some number is 70. what is the number?
What is two thirds minus six thirds
When was World War I?
If the speed of an object is tripled, its kinetic energy will be
You have a cylinder with a diameter of 15 inches and a height of 12 inches. What is the volume of the largest sphere thg will fit inside it? If you can will you
What three islands are located off the East African coast
Trying to translate word problems. Five times the sum of 3 and twice some number is 70. what is the number?
A 1 digit number and a 3 digit number have a sum of 205.  The same two number have a difference of 195, a product of 1,000 and a quotient of 40.  What are the t
.is a pot holder a conductor or a insulator