mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

Do you want to make any modifications to your answers
Consider this expression. (x + 9)(x - 2) - 9x - 6 What is equivalent?
5. Based on the data in the table, how many members would you expect in the band in 2018? Year Year Number of Band Members 2014 40 2015 46 2016
I need to answer this using dimensional analysis and the answer must be written in Scientific notation. I can't figure it out.​
What is another name for the Panhandle winds?
The part of the ear responsible for our sense of balance is the____. A. outer ear B. semicircular canals C. ear drum D. hammer and anvil
At Sand Creek, __________​
A sound system originally priced at $480 is on sale for 20 percent off. The tax on the purchase after the discount id 7.5 percent. What id the total cost of the
Beside each aspect of the poem “I, Too, Sing America,” rewrite its corresponding effect in the spaces provided.
Which equation has a solution of k = 6.5? A. -3k = 19.5 B. -1 + k = 7.5 C. -7k = -45.5 D. -2 + k = -8.5