aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

After reviewing the drugs that may interfere with warfarin, the students indicate that they need additional study when they identify what as requiring a dosage
What did the kennedy administration do in the civil rights act?
a short essay discussing the characteristics of early Italian Baroque art and the movement's relationship with Renaissance and Classical art.
What are the amplitude, period, phase shift, and midline of f(x) = −4 cos(3x − π) + 1? amplitude: −4; period: pi over 3; phase shift: x = pi over 4; midline: y
~PLEASE HELP ASAP OFFERING 10 POINTS~ To the nearest cent, evaluate the problem below 1) $44.50 X (4%- 2.25%)
A tennis ball is moving at a velocity of +54 m/s before a tennis player returns it with a velocity of -58 m/s. If the ball was in contact with her racket for 0.
I need the answers to these.
can someone help me solve the perimeter of this shape??
The graph of an exponential function of the form y = f(x) = a^x passes through the points and . The graph lies the x-axis. blank a options: (0, a) (0, 1) (0,
what is the answer for this MATH PROBLEM???please explain how you got the answer, thank you