leialohabutler
leialohabutler leialohabutler
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

3. You have $20 to spend at the snack bar. All of the
snacks at the snack bar cost $1.25. How much money
will you have left if you buy:
a. 2 snacks?
b. 7 snacks?
c. 12 snacks?

Respuesta :

jturner098 jturner098
  • 01-10-2021
A) $17.50
B) $11.25
C) $5
Answer Link
winchesteraaron3 winchesteraaron3
  • 01-10-2021

Answer:

A) $17.50

B) $11.25

C) $5

Step-by-step

1.25 x the amount of snacks

Answer Link

Otras preguntas

round 88347 to the nearest hundred
In "Kaddo's Wall," why does Kaddo go to see Sogole in the land of Ganna?
put the following decimals from least to greatest:0.258,0.4,0.52,1.25,0.04
What is a linguist? in terms of forensic.
Which reform to the American education system began in the early nineteenth century? a. typing classes b. women's colleges c. magnet schools for science d.
Only __________ has the power to pass laws pertaining to Native Americans.
THE AVERAGE DISTANCE FROM THE SUN TO VENUS IS 67,237,910 MILES. THE AVERAGE DISTANCE FROM THE SUN TO EARTH IS 92,955,807. WHICH STATMENT IS TRUE? A. THE VALUE O
750 yards in 25 minutes
What is the difference between flat, static, dynamic, and round characters?
When World War I was beginning in Europe, the United States was trading profitably with