LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

a family has five members. a mom, a dad, two sisters, & a brother. the family lines up single file. what is the probabillity that the mom is at the front of
Which sentence best describes the biased way the author approaches this topic? Boars = bacon. And gammon, chops, sausages and steaks... Feel your salivary glan
The maximum tax rate on estates and gifts
10% of 1,900,000. Please show me how you got the answer
Information in the 'news' category will always include opinions. True False
Asking questions from a text while reading helps with what?
Interest begins accruing the date of the transaction except for _____. auto loans mortgages credit card cash advances credit card purchases
PLEASE ANSWER ASAP ILL GIVE BRAINLIEST!!!’ A sample of radioactive material decays over time. The number of grams, y , of the material remaining x days after th
State if the two triangles are congruent. If they are, state how you know?
Find the length of the diagonal of the rectangle. Round your answer to the nearest tenth. |--------------------| | | 8 m |