britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

All forms of radiation are potentially harmful: the use of X-ray Systems should be optimized to keep all radiation exposures ____.
Karen is working on a project that is due in 10 days. So far, she has spent 3 2/5 hours on it and figures that she is about 3/8 done. How many more hours wi
WILL GIVE BRAINLIEST, 100 POINT QUESTION, PLEASE GIVE FULL ANSWER
Factor Trinomial trial and Error Method -60w^2 - 550wz + 500z^2
A square 4.5 m long and 1.2 m wide has a 25 cm wide border all around it on the inside. Find the cost of weaving the border at 15 paise per cm². ding it. If th
Which detail from the article demonstrates how Danielle Green showed resiliency? A "Danielle Green couldn't feel anything." B "Green realized that her military
8x2x5= Solve two ways
A corn stalk grew 8 inches in the first month after it planted, since then it grow another 5 feet. What is the total height of the corn in feet and inches? Wha
(4ab to the power of 6) (-7a to the power of 2, b to the power of 3) =
True or False 345.894 < 345.890