pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

How much is 109 divided by 5?
Which subject is not suitable for a research paper? -one that merits extensive research -one that is capable of being researched -a personal subject that ref
How do mice get in house
On which sea is Croatia located?
What is scout's costume for the halloween pageant?
The Great Pyramid in Giza, Egypt, is a square pyramid. The dimensions of the pyramid at the time of its completion are shown in the net. What is the surface
Don’t put down answers , if you don’t know them . freaking aggravating .
Which statement best describes the significance of the Magna Carta?
Which type of cooperative sells merchandise to its members at reduced prices? consumer franchise producer service
cameron has a piece of ribbon he wants to wrap it around the perimeter of a circle