alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

if you flip three fair coins, what is the probability that the first two flips will both be heads, and the third flip will be either heads or tails?
-/1 points | MCKEALG9 2.5.001. of a rectangular lot if the width w is 55 feet and the perimeter P is 290 feet. Use the formula P = 21 + 2w to find the length 1
3 = g/ -4 -5 g = what ?
The process of resolving consumer complaints with the use of a third party who suggests a solution through discussion and negotiation is: -mediation -arbitratio
when a behavior is consequential and must be curtailed, you should
19. what is Nonverbal cues.
Kylie has $500 to open a checking account. She wants an account with the lowest fees. She sometimes writes a check for more money than she has in her account. S
A(n) is a group of organs that work together to perform a common function.
Based on the observations Washington Matthews made about the Navajo songs, which statement best describes why they were sung? A They were sung to heal sick peop
What divides Africa between the Northern and Southern Hemispheres?A. The equatorB. Europec. The NileD. The Sahara​