bleelinton46 bleelinton46
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

One gallon of a certain brand of gasoline costs $4.50. How many gallons could be purchased with $75.00?

Respuesta :

umairkazi924
umairkazi924 umairkazi924
  • 02-09-2021

Answer:

16 gallons could be purchased with $75.00.

Step-by-step explanation:

Cost of one gallon of gasoline = $4.50

Cost of total gallons of gasolines = $75

Number of gallons of gasolines = $75/$4.50

= 16.66.....

Answer Link

Otras preguntas

The process by which our sensory systems convert stimulus energies
Children who are fearful, easily startled, and confused between reality and fantasy are expressing symptoms of:
PLEASE HELP WITH LOTF QUESTIONS 1.William Golding took part in many battles during World War II, including D-Day. Which is the best inference that can be drawn
A hydronium ion is a hydrated hydrogen ion
what is five rational are plotted on a horizontal number line. -5/6 2-3 -7/3 3-4 -7/10
The description that best suits the romance is _____. "here and now" "tomorrow—the future" "long ago and far away" "the real world"
what do las pepenadores do A scavenge the trash for plastic bottles B lead recycling programs in schools C teach children about indigenous groups D. Help schoo
A significance outcome of the 2000 elections is _____.
One thing to consider when choosing a mobile device is ___
What is the answer to 3 (x + 7) =