prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

The ural and caucasus mountains form part of the natural boundary between europe and asia. a. True b. False
Symbiosis where only one organism benefits is called
Tyger tyger, burning bright, in the forests of the night; what immortal hand or eye, could frame thy fearful symmetry? in "the tyger" by william blake, to what
Meredith borrows 12560 and pays 2 percent simple interest each year for four years what is the total that she will pay on the loan
Which property allows you to write the expression (3 + 7i) + (8 − 6i) as (8 − 6i) + (3 + 7i)?
The complex number _______ lies in the shaded area of the graph. The complex number _______ does not lie in the shaded area. Blank spot 1 1 - 3i -1 + 3i -3 + 4i
What is 1/4 to a decimal then a percent
Why did many northerners believe that southern slaveholding interests had gained control of the national government?
What are all the solutions? 4x^2+9y^2=72 x^2+y^2=5
The ural and caucasus mountains form part of the natural boundary between europe and asia. a. True b. False