pooh2009 pooh2009
  • 02-09-2021
  • Chemistry
contestada

Walter buys a bus pass for $30. Every time he rides the bus,
money is deducted from the value of the pass. He rode
12 times and $24 was deducted from the value of the pass.
How much does each bus ride cost?

Walter buys a bus pass for 30 Every time he rides the bus money is deducted from the value of the pass He rode 12 times and 24 was deducted from the value of th class=

Respuesta :

hmarcuse
hmarcuse hmarcuse
  • 02-09-2021

Answer:

2

Explanation:

$24/12 (times) = $2.00

Answer Link

Otras preguntas

what us an open attack, usually armed
what I saw in the closet left me speechless. a.) direct object b.) predictive nominative c.) subject d.) object of a preposition
Can someone please help me with this? I'm so confused
In Australia, most cattle ranching is found in
reading so i have a question about ants. so where would you go to see ants building hanging garden houses?
list the layers of the sun in order from the innermost to the outermost.
Which one of the following sentences uses the comma or commas correctly? A. Giving it their best none of the swimmers broke, John Gore’s, record. B. Johnson
how to get answer in ratio fraction in simplest form ? 6 poodles out of 18 dogs
how did john adams change the world
why is the understanding of classification an important life skill