Sch13526919 Sch13526919
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store a Sprite costs $0.85, a 6 pack of Sprite is $4.08, and a 12 pack of Sprite is $8.52. Which is the better buy.

Respuesta :

broomstalia
broomstalia broomstalia
  • 01-09-2021

Answer:

it's better to buy the six pack

Step-by-step explanation:

4.08/6 is 0.68

8.52/12 is 0.71

making the 6 pack the better deal

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x. A 15.0 B. 13.5 C. 9.0 D. 7.5
The role of a conference committee in congress is to:.
Caustic person meaning
In pea plants the allele for axial flowers (A) is dominant to the allele for terminal flowers (a). What is the expected genotypic ratio of a cross between two p
Z1 and Z2 are vertical angles. Z2 has measure of 93° what is the measure of Z1? enter your answer in the box.
What factors influence people’s transportation choices? a. image c. convenience b. needs d. all of the above
637.42−29.71 607.71 612.31 618.31 618.71
ABC and edc are straight lines ea is a parallel to dB ec=11.5 dc=4.6 dB =3.8
Can someone plz help me? :(
On page 26, Astra says, “Food is our most precious resource on the Vida. Wasting it is one of the worst things you can do.” Describe the event this statement fo