Herman1227 Herman1227
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

Piano lessons cost 30 dollars for 3/4 hour how much for an hour

Respuesta :

imaboredpandagirl
imaboredpandagirl imaboredpandagirl
  • 01-09-2021

Answer:

40

Step-by-step explanation:

Divide 30 by 3 to find 1/4. You get 10.

Multiply 10 by 4 to find 4/4. You get 40.

Answer Link

Otras preguntas

metal element and non metallic element ​
In the adjoining figure, prove A + B + C + D + E = 180° ​
When Faith takes tests, she often gets anxious about which questions she'll be asked to answer. How can she reduce this anxiety during tests? Should she take
Find P(Z > 3.89) Pls I need help
for a different football match, 297 tickets were sold for £9.50 each. 399 tickets were sold for £19.50 each. work our an estimate for the total amount of money
pls answer 20 pt reward!!!!
Kerajaan Srivijaya telah melantik penyelia kegiatan perdagangan dan pekapalan. Apakah gelaran jawatan tersebut? ​
Rafael needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 36 spoons for $1.54. Brand B has a box of 48 spoons for $1.66. Find the unit price for each brand. Then
In the adjoining figure, prove A + B + C + D + E = 180° ​
Select a figure from the options which will continue the same series as established by the problem figures.